Wypożyczonym samochodem za granicę

samochód

Wakacje to czas, kiedy wiele osób wybiera się na długo planowane wczasy, także te zagraniczne. Kiedy wszystko jest już dopięte na ostatni guzik i nagle zawodzi samochód, pozostaje auto z wypożyczalni. Wyjazd takim samochodem niekiedy oznacza dodatkowe formalności.

Zezwolenia i zaświadczenia wymagane przez władze

Podstawowy dokument potwierdzający, że jesteśmy właścicielami pojazdu to dowód rejestracyjny. Jeśli nie figuruje w nim nasze nazwisko, podczas kontroli drogowej możemy być poddani weryfikacji.  Policja sprawdzi w bazie danych, czy nie prowadzimy auta z kradzieży. Wyjeżdżając poza granice kraju, tracimy możliwość potwierdzenia takiej informacji. Dlatego w celu uwiarygodnienia sytuacji władze wielu krajów wprowadziły specjalne przepisy. Wynikać z nich może wymóg posiadania dodatkowych dokumentów. Nie dotyczy on wszystkich krajów, ale warto wiedzieć, co trzeba zabrać ze sobą w podróż, aby nie ponosić przykrych konsekwencji. Bez zaświadczeń można wyjechać do Danii, Finlandii, Holandii, na Litwę i Łotwę, do Słowacji i Słowenii. W niektórych innych krajach wymagane jest potwierdzone notarialnie oświadczenie właściciela pojazdu w jednym ze wskazanych języków, a w przypadku Grecji – także zaświadczenie z urzędu celnego.

Poświadczenie notarialne i zgoda wypożyczalni

Wyjazd za granicę pożyczonym autem oznacza w wielu przypadkach dodatkowe formalności, które czasem zniechęcają do wyjazdu. Szczególnie problematyczne są podróże do krajów wymagających pełnomocnictwa z ich warszawskiej ambasady, jak w przypadku Grecji. Decydując się na wynajem auta, trzeba pokonać wiele kilometrów i poświęcić mnóstwo czasu na dopełnienie formalności. Nie zawsze jednak jest to tak problematyczne. Choć bowiem nawet podróż wynajętym pojazdem do Niemiec czy Bułgarii wymaga wizyty u najbliższego tłumacza przysięgłego, w Krakowie jest wielu ekspertów, którzy wykonają tę usługę. Nie jest ona droga. Koszt notarialnego poświadczenia według polskiego cennika nie przekracza 25 zł. Koszt tłumaczenia jednej strony tekstu to kilkadziesiąt złotych. Wiele wypożyczalni, w tym również nasza, wymaga dodatkowo zgłoszenia informacji o planowanym wyjeździe zagranicznym oraz uzyskania zgody na taki wyjazd.