Wiek i doświadczenie klienta a wynajem aut

kierowca

Wypożyczalnia samochodów jest firmą usługową. Oferuje możliwość skorzystania z pojazdów w zamian za wnoszoną opłatę. Podpisanie umowy najmu wymaga spełnienia określonych warunków. Wiele znaczą wiek kierowcy oraz posiadane przez niego doświadczenie.

Dlaczego doświadczenie za kółkiem jest ważne dla właścicieli wypożyczalni?

Pomimo że wypożyczalnia samochodów jest firmą usługową nastawioną na zadowolenie jak najszerszego grona klientów, trzeba pamiętać, że przedmiotem dzierżawy są często bardzo kosztowne pojazdy. Wieloletni kierowcy doskonale wiedzą, jak wiele czynników wpływa na stan techniczny aut i jak często przypadki losowe zmniejszają ich wartość. Dodatkowo, korzystając z nie swojego pojazdu, wielu użytkowników nie poczuwa się do troski o jego stan techniczny. A to naraża auto na uszkodzenia i skraca jego żywotność.

Zainwestowane w pojazdy środki wypożyczalnia zabezpiecza, minimalizując ryzyko, jakie wiąże się z ich wynajmowaniem. Jednym z takich zabezpieczeń jest ograniczenie prawdopodobieństwa kolizji czy uszkodzenia samochodu wynikających z braku wprawy kierowcy. Stąd wypożyczalnia aut wprowadza minimalny i często również maksymalny próg wieku osoby wypożyczającej oraz oczekuje od niej określonego doświadczenia za kółkiem.

Standardowe granice wieku i doświadczenia

Pierwsze prawo jazdy można otrzymać po ukończeniu 18 lat. Jednak dla usługodawców kryterium to jest niewystarczające. Oczekują również doświadczenia. Dla samochodów osobowych nasza wypożyczalnia aut w Krakowie ustala jako minimalny staż rok spędzony za kierownicą. Najniższy dopuszczalny wiek kierowcy to 21 lat.

Oczywiście pamiętać trzeba, że ta granica jest zmienna i zależna od tego, jakie warunki wynajmu ustala konkretna firma. W wielu z nich dolna granica wieku przesuwana jest do 23-24 lat. Nieco większe wymagania stawiane są klientom, którzy planują wynajem samochodu 7-osobowego. Duże i ciężkie pojazdy wymagają większej wprawy zarówno w prowadzeniu, jak i w parkowaniu czy manewrowaniu. Samochód z grupy F może wynająć osoba, która ukończyła 24 lub 25 lat. Regulamin najmu w naszej wypożyczalni określa też górną granicę wieku, nie zawsze uwzględnianą przez innych usługodawców. Zgodnie z ustaleniem wiek kierowcy nie może przekroczyć 70 lat.

Leave a Reply