Klasa samochodów pomocna w wyborze auta z wypożyczalni

samochody

Korzystając z usług wypożyczalni samochodów, zazwyczaj mamy możliwość wstępnego zapoznania się z jej ofertą za pośrednictwem strony internetowej. Rezerwacja zagwarantuje nam, że pojazd będzie czekał na miejscu – co ważne zwłaszcza, jeśli wynajmujemy go w odległym mieście. Dokonując selekcji, możemy kierować się klasą auta.

Czym jest i co oznacza klasa pojazdów?

Osoby nieobeznane z tajnikami motoryzacji a posiadające prawo jazdy często dokonują wyboru auta na podstawie kryterium wizualnego. Na oko podoba nam się czerwony Renault Megane, Clio czy Grand Scenic, więc rezerwujemy go, nie zastanawiając się nad funkcjonalnością i dostosowaniem do naszych potrzeb. Ponieważ na odległość nie możemy zajrzeć pod maskę wypożyczalnia samochodów Renault w Krakowie ułatwia to zadanie, klasyfikując poszczególne modele.

Określane są one dużymi literami alfabetu, a każda z nich stanowi skrótowy opis wybranych cech i parametrów pojazdu. Składa się na nie między innymi: rodzaj nadwozia, liczba drzwi, rozstaw osi, wymiary zewnętrzne, wyposażenie wnętrza, a także cena i jakość wykonania. Podział na poszczególne klasy jest oczywiście subiektywny, bowiem pojęcie komfortu czy granica wielkości pojazdu są kwestią indywidualnego odbioru. Pozwalają one jednak w przybliżeniu poznać, z jakim rodzajem samochodu mamy do czynienia.

Od A do F, czyli małe, średnie i duże pojazdy

Podstawowy podział wyróżnia klasy samochodów oznaczane literami od A do I. W tej samej kolejności wzrasta też wielkość pojazdów oraz ich parametry techniczne. Oznacza to, że jeśli chcemy wypożyczyć małe kompaktowe auto miejskie powinniśmy wybrać pojazd z pierwszej grupy. Do takich zalicza się na przykład Renault Thalia czy Fiat Panda. Z kolei samochody z grupy F to luksusowe limuzyny o najwyższym standardzie, ale w tej klasie znalazł się też Renault Trafic Generation EVADO, mogący pomieścić siedem osób. Zazwyczaj wyposażone są w mocny, niezawodny silnik oraz wyróżniają się dużymi gabarytami. Za najbardziej uniwersalną uważana jest klasa C, czyli auta kompaktowe do jazdy poza miastem. Wyróżnia je optymalne spalanie, komfortowe wnętrze oraz dużo miejsca na bagaż. Przykładem takiego auta jest Renault Megane. Inne klasy to samochody rodzinne z grupy D, samochody miejskie z grupy B, auta sportowe, kabriolety, SUV-y i vany.